fbpx
Home News SPORTS NEWS HIGH SCHOOL Central’s Johnny Davis named third team all-state
Central’s Johnny Davis named third team all-state

Central’s Johnny Davis named third team all-state

0
0

Central High School’s Johnny Davis has been named to third team all-state by the Associated Press.

The 6-foot-5 sophomore led the Red Raiders (24-3) to the state semifinals, averaging 22.9 points, 7.3 rebounds.

Kaukauna senior Jordan McCabe was named the player of the year. The Virginia recruit averaged 26.7 points and 7.8 assists this season.

Named honorable mention from the area were Logan’s CJ Siegel, Onalaska’s Noah Skifton, Bangor’s Luke Reader, Gale-Ettrick-Trempealeau’s Chris Thompson and Black River Falls’ Ethan Anderson.

2018 ASSOCIATED PRESS ALL-STATE BOYS BASKETBALL

Player of Year – Jordan McCabe, 6-0, sr., Kaukauna

Coach of Year – Brad Weber, Oshkosh North

FIRST TEAM

Drew Blair, 6-3, sr., Stevens Point

JC Butler, 6-5 sr., Racine Prairie

Tyrese Haliburton, 6-5, sr., Oshkosh North (unanimous)

Tyler Herro, 6-5, sr., Whitnall (unanimous)

Jordan McCabe, 6-0, sr., Kaukauna (unanimous)

SECOND TEAM

Grant Basile, 6-8, sr., Pewaukee

Patrick Cartier, 6-8, sr., Brookfield East

John Diener, 6-4, sr., Cedarburg

Jalen Johnson, 6-8, soph., Sun Prairie

Marlon Ruffin, 6-4, sr., Sun Prairie

THIRD TEAM

Peter Brookshaw, 6-0, sr., Prescott

Johnny Davis, 6-5, soph., La Crosse Central

Marcus Domask, 6-6, jr., Waupun

Mitch Listau, 6-4, sr., Waunakee

Hunter Plamann, 6-1., sr., Appleton Xavier

FOURTH TEAM

Quincy Anderson, 6-4, sr., Oshkosh North

Tanner Brandt, 6-7, sr., Wisconsin Dells

Carlos Curtis. 6-3, sr., Milwaukee Riverside

Keshawn Justice, 6-6, sr., Madison East

Deontay Long, 6-5, jr., Milwaukee Washington

HONORABLE MENTION

Max Alba, sr, Franklin; Ethan Anderson, sr., Black River Falls; Seth Anderson, sr., Marshfield; Patrick Baldwin Jr., fr., Sussex Hamilton; Dalton Banks, soph., Eau Claire North; Hayden Baughman, sr., Chippewa Falls McDonell; Bailey Blanchard, jr., Clear Lake; Donovan Blevins, sr., Platteville; Cullen Brooks, sr., New Glarus; Brogan Brunker, sr., Middleton; Diovonte Caldwell, sr., Destiny; Nobal Days, jr., Racine Park; Sam Ferris, sr., Xavier; Mike Foster Jr., fr., Milwaukee Washington; Jay Gentry, sr., Brown Deer; Donneil Gray, jr., Madison La Follette; Joe Grundhoffer, sr., Assumption; Jaxon Knotek, sr., River Falls; Noah Kollock, jr., Almond-Bancroft; Jaden Kreklow, jr., New Glarus; Gacoby Jones, sr., Whitefish Bay Dominican; Isaac Lindsey, soph., Mineral Point; Jaylen Mahone, sr., Laconia; Sam Meerstein, Jr., Green Bay N.E.W. Lutheran; Cole Nau, jr., Brookfield Central; De’Monte Nelson, sr., Kenosha Bradford; Jacob Ognacevic, soph., Sheboygan Lutheran; Jack Pettit, sr., Union Grove; Jack Plumb, sr., Bay Port; Luke Reader, sr., Bangor; Alec Rosner, sr., Kimberly; Derek Sabin, sr., Slinger; Mitchel Schneider, sr., Manitowoc Roncalli; Jake Schroeckenthaler, sr., Monona Grove; CJ Siegel, sr., La Crosse Logan; Nate Siewert, sr., Deerfield; Noah Skifton, sr., Onalaska; Connor Sorenson, sr., South Shore; Mason Steffen, sr., Waunakee; Chris Thompson, sr., Gale-Ettrick-Trempealeau; Owen Thuene, sr., Waupun; Tyson Tully, sr., Reedsburg; Kyle Tuma, sr., Valders; AJ Vukovich, soph., East Troy; Owen White, sr., Rhinelander; Jaeden Zackery, jr., Westosha Central.

Facebook Comments

Public Inspection File FCC EEO Public File Report - Employment Opportunities at Our Stations