Home News SPORTS NEWS Caledonia looks to extend streak to 27

Caledonia looks to extend streak to 27

0
0

The Caledonia High School football team continues to move up the ranking.

The 3-0 Warriors are now second in Class AA in the AP poll (below) and look to extend its regular-season winning streak to 27 games.

The Warriors are on the road at 7 p.m. tonight at Hayfield (1-1). Last week, Caledonia snuck by Rushford-Peterson (2-1), which was ranked sixth in Class A, thanks to a 75-yard first-quarter interception return for a touchdown by Sam Stemper and a blocked extra-point.

R-P (2-1), which just fell out of the Top 10 in the rankings, will host Wabasha-Kellogg (1-2) tonight. Also cracking the rankings is Plainview-Elgin-Millville, moving up a spot to fifth in Class AAA, while Spring Grove dropped completely out of the 9-man ranks after last week’s 20-18 loss to Grand Meadow. The Lions LeRoy-Ostrander (0-2) tonight, while P-E-M head to Lake City (2-0).

Here’s a look at tonight’s Minnesota schedule:
Caledonia at Hayfield
Wabasha-Kellogg at Rushford-Peterson
Cotter at Lewiston-Altura
La Crescent at Byron
Winona at Rochester Mayo
LeRoy-Ostrander at Spring Grove
Houston at Glenville-Emmons

MINNESOTA ASSOCIATED PRESS FOOTBALL POLL 

Class A      
School Total Points Prv
1. Mahnomen (5) (2-0) 59 2
2. Dawson-Boyd (2-0) 52 1
3. Sleepy Eye St. Mary’s (2-0) 42 3
4. Braham (2-0) 35 5
5. Minneota Lincoln HI (1) (2-0) 30 2
6. Lester Prairie Trinity (3-0) 27 4
7. Upsala Swanville (2-0) 26 7
8. Springfield (2-0) 17 9
9. New Ulm Cathedral (2-0) 16 NR
10. Blooming Prairie (1) (2-0) 14 NR
Others receiving votes: Adrian 10, Minneapolis North 8, Rushford-Peterson 6, Browerville 4, Fosston 2.
       
Class 2A      
School Total Points Prv
1. Hawley (3) (2-0) 48 1
2. Caledonia (1) (3-0) 43 T3
3. Barnesville (2-0) 36 6
4. Paynesville (2-0) 31 8
5. Luverne (2-0) 26 NR
6. Eden Valley-Watkins (2-0) 15 T9
7. Maple River (2-0) 14 T9
8. Norwood-Young America (2-0) 13 NR
9. Chatfield (2-1) 8 NR
10. Crosby-Ironton (2-0) 6 NR
10. Frazee (2-0) 6 NR
Others receiving votes: Howard Lake-Waverly-Winsted 5, Maple Lake 4, Jackson County Central 2.
       
Class 3A      
School Total Points Prv
1. New London-Spicer (6) (2-0) 60 1
2. Rochester Lourdes (2-0) 50 2
3. Pequot Lakes (2-0) 38 3
4. Providence Academy (3-0) 35 5
5. Plainview-Elgin-Mill. (2-0) 32 6
6. Pierz (2-0) 26 4
7. Tri-City United (2-0) 21 7
8. Perham (2-0) 16 T8
9. Two Harbors (2-0) 11 NR
10. Glencoe-Silver Lake (1-1) 10 T8
Others receiving votes: Columbia Heights 8, Montevideo 7, St. Cloud Cathedral 6, Duluth Marshall 5, Dilworth-Glyndon-Felton 4, St. Croix Lutheran 1.
       
Class 4A      
School Total Points Prv
1. Hutchinson (8) (2-0) 80 1
2. De La Salle (2-0) 70 2
3. Holy Angels (2-0) 56 3
4. Detroit Lakes (2-0) 52 5
5. Orono (2-0) 38 7
6. Waseca (2-0) 36 9
7. Stewartville (2-0) 29 NR
8. Becker (1-1) 28 8
9. Cloquet (2-0) 19 10
(tie) Park Center (3-0) 19 NR
Others receiving votes: Albany 4, Kasson-Mantorville 4, Marshall 2, Holy Family Catholic 1, Delano 1, South St. Paul 1.
       
Class 5A      
School Total Points Prv
1. Mankato West (3) (2-0) 58 4
2. St. Michael-Albertville (2-0) 52 3
3. Owatonna (4) (2-0) 46 1
4. Rogers (2-0) 43 T5
5. Bemidji (2-0) 40 9
6. Sartell-St. Stephen (2-0) 30 8
(tie) Apple Valley (2-0) 30 7
8. Spring Lake Park (2-0) 29 10
9. Willmar (2-0) 13 NR
10. Rochester Mayo (2-0) 11 NR
Others receiving votes: Robbinsdale Cooper 9, Cambridge-Isanti 6, Mahtomedi 5, Elk River 4, Chanhassen 3, Chisago Lakes 2, Brainerd 2, Rochester John Marshall 1, Simley 1.
       
Class 6A      
School Total Points Prv
1. Eden Prairie (4) (3-0) 40 1
2. Rosemount (2-0) 36 2
3. Lakeville North (2-0) 32 3
4. East Ridge (2-0) 25 T6
5. Maple Grove (2-0) 24 5
6. Totino-Grace (2-0) 23 4
7. Mounds View (2-0) 13 NR
8. Minnetonka (2-1) 8 T8
9. Prior Lake (1-1) 7 T6
10. Stillwater (2-0) 6 NR
Others receiving votes: Burnsville 2, Cretin-Derham Hall 2, Wayzata 2.
       
Class 9-MAN      
School Total Points Prv
1. Grand Meadow (6) (2-0) 60 1
2. Nicollet (2-0) 52 T2
3. Kittson County Central (2-0) 45 T4
4. Ely (2-0) 39 6
5. C-G-B (2-0) 30 8
6. Edgerton Ellsworth (2-0) 28 T9
7. Spring Grove (1-1) 14 T4
8. Randolph (3-0) 11 NR
(tie) Waubun (2-0) 11 NR
10. Floodwood (2-0) 7 NR
Others receiving votes: Win-E-Mac 6, Goodridge/Grygla-Gatzke 4, Wheaton/Herman-Norcross 4, Verndale 4, Warren-Alvarado-Oslo 3, Cromwell 3, Stephen-Argyle 2, Madelia 2, Norman County East/Ulen-Hitterdal 1, Mountain Lake Area 1
Facebook Comments
Please follow and like us:
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Follow Us!

#navigation .nav-bottom .logo img{max-height: 300px !important}